Kliniğimizde; Protetik Tedavi, Endodonti, Ortodonti, Periodontoloji, Pedodonti, İmplantoloji, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi dallarında hizmet vermekteyiz.

Topluma çağdaş bilimsel bilgi rehberliğinde hasta odaklı, erişilebilir nitelikte, kaliteli ve güvenilir, bilinçlendirici, önleyici, tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmetleri sunmak.

 

İletişim

+90 (212) 259 20 98

+90 (531) 273 85 20

Harbiye, Sadun Apartmanı, Teşvikiye Cd. No:19 D:8, 34330 Şişli / İstanbul, Türkiye

info@bbcdental.com

Endodonti

Endodonti veya halk arasında bilinen adıyla “kanal tedavisi” enfekte olmuş dişlerin çekilmesini önlemek için hizmet veren alandır. Diş kaybının önleyen bu işlem yalnızca enfeksiyonun diş pulpasına kadar inmediği durumlarda geçerlidir. Aksi halde diş çekilmesi kaçınılmazdır. Kanal tedavisiyle sinirler ve enfeksiyonlu pulpa alınır; ilgili alan temizlenir ve diş doldurularak kullanıma hazır hale getirilir.

Diş çürüklerinde endodontinin tercih edilmemesi veya tedaviye geç sürede başlanılması çene kemiğinin de zarar görmesi riskini doğurur. Ortalama 1 veya 2 seans süren tedavi sürecini dişteki hasar seviyesi belirler. İşleme başlamadan önce hastanın röntgeni çekilir ve kanal köklerinin durumuna bakılır. Enfeksiyonun çene kemiğine doğru ilerleme riski göz önüne alınarak işleme başlanır veya dişin çekilmesine karar verilir. Bazı hastalarda enfeksiyona bağlı diş sinirlerinin kaybı nedeniyle lokal anestezi gerekmez. Kimi hastalar için ise ağrı ve acı problemini ortadan kaldırmak için lokal anestezi uygulanır.

Endodonti tedavisi sonrası ağrı ve acı, doktor tarafından verilen ilaçlarla minimal seviyeye indirilir. İşlemin hemen ardından hassasiyet hissetmek normaldir. Hassasiyetin oluşma nedeni pulpanın istenmeyen şekilde zarar görmesidir. Uygulama sonrasında 2 saat boyunca herhangi bir sıvı veya katı gıda tüketmemek gereklidir. Daha sonraki süreçlerde de sıcak-soğuk içecek ve yiyecek tüketimi dengesine dikkat edilmelidir.

Endodonti diş köklerini ve pulpayı etkileyen tüm problemlerde hizmet verir. Kök kanalları konusunda daha geniş bilgi birikimine sahip olan endodontistler hastalığın tedavisinde doğru sonuçlar elde eder. Bu durum hastanın yeniden sağlığına kavuşması adına önemlidir. Endodontistler aynı zamanda diş çatlaması, dişin yerinden kayması gibi durumlarda da tedavi işlemlerine başlamaktadır.

Bizi Arayın Bizi Arayın