Kliniğimizde; Protetik Tedavi, Endodonti, Ortodonti, Periodontoloji, Pedodonti, İmplantoloji, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi dallarında hizmet vermekteyiz.

Topluma çağdaş bilimsel bilgi rehberliğinde hasta odaklı, erişilebilir nitelikte, kaliteli ve güvenilir, bilinçlendirici, önleyici, tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmetleri sunmak.

 

İletişim

+90 (212) 259 20 98

+90 (531) 273 85 20

Harbiye, Sadun Apartmanı, Teşvikiye Cd. No:19 D:8, 34330 Şişli / İstanbul, Türkiye

info@bbcdental.com

Kist Operasyonları

Kistler, içerisinde sıvı, yarı katı veya hava gibi maddeler barındıran, iltihap dolu oluşumlardır. Genellikle diş kökünde veya çene kemiğinde oluşan diş kistleri, yavaş ilerlemekte fakat hasta sağlığı için risk taşımaktadır. Kist ağrılarının kişiden kişiye göre değişmesi bazı durumlarda fark edilememesine neden olur. Özellikle iltihap ve ağrı gibi şikayetlerle karşılaşmıyor olmak kistlerin tespit edilme sürecini güçleştirir. Ancak kistin büyümesi durumunda kemik kaybı veya çene kemiğinde zarar gibi riskli durumlar oluşabilir. Enfeksiyonun kana karışması sonucu eklemler, kalp ve böbrek zarar görebilir.

Erken tespit edilen diş kistleri boyut durumları da göz önüne alınarak kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Bazı durumlarda diş çekimi de gerekebilir. Çekim sonrası gerekli temizlik yapılmazsa kalan kist çene kistine dönüşür ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. Bu nedenle kist operasyonlarında mutlaka uzman bir doktor müdahalesi gereklidir. Uygulanan cerrahi operasyondan sonra hastalar ilaç tedavisine başlar. Tedavinin ardından rutin kontrollerin aksatılmaması hasta sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Ortalama 30 dakika ile 2 saat arasında değişen diş kisti ameliyatlarında süreci, kistin durumu belirler. Hastanın iyileşme periyodunda ağrı durumuyla karşılaşması oldukça normaldir. Doktor tarafından verilen ilaç ve antiyotiklerle bu durumun kompanse edilmesi sağlanır. Her diş kisti, mutlaka cerrahi bir operasyonu gerektirir. Kullanılan ilaçlar ağrı problemini kısa sürede ortadan kaldırılmasını sağlasa da kistin tedavisi için yeterli olmamaktadır. Bu nedenle iltihabın daha fazla yayılmaması ve kistin büyümemesi adına en erken süreçte bir uzman randevusu alınmalıdır.

Bizi Arayın Bizi Arayın